Plynutie riek

Autor: Silvia Cibulová | 24.2.2015 o 9:52 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  114x

Každý hovorí o nových začiatkoch. Nikto však nepovie s čím sú spojené. Začiatku totiž predchádza koniec. Či už je to vnútorný stav, vyporiadanie sa s určitými záležitosťami, uzavretie nejakej udalosti alebo lúčenie.

Konce a začiatky predstavujú  umenie nechať ísť. Vzdať sa a zbaviť sa nepotrebných vecí, ktoré nás zaťažujú. Uvedomenie si skutočnosti, že človek nie je šťastný, že funguje len z povinnosti alebo zotrvačnosti. Je to umenie zmeny. Môže sa zdať  prehnané nazvať to umením, ale nejde o jednoduchý proces. Nechať za sebou to, čo poznáme, komfort, zaužívané zvyky, či prostredie a začať odznova je často jednoduchšie odložiť. Veď sa nájde lepší čas alebo príležitosť. Prečo začínať na miestach  s ľuďmi, ktorí donedávna neboli súčasťou nášho sveta?

Existencia zmien v živote má svoj význam. Ľudia majú potenciál neustále sa zlepšovať a učiť niečo nové. Ale v známom a stereotypnom prostredí na to nie je priestor, motivácia, ani príležitosť. V komforte človek zlenivie, aj keď môže ísť o komfort nie úplne vyhovujúci. Predsa, ak má človek v živote určité istoty, odkladá veci na neskôr a nevenuje svojim túžbam toľko energie a pozornosti, koľko je v jeho silách. Nebránime tak vlastnému šťastiu alebo príležitostiam? Nezabudli sme riskovať?

Potreba zmeny dozreje v nás na základe vnútorného presvedčenia alebo na základe vonkajších podnetov.

Jedno je isté, na zmenu a nový začiatok, ktorému predchádza koniec, je treba odvahu. Začať od nuly  je totiž neľahká úloha, nie však nemožná.

Priznávam bez mučenia, neverím v pravidlo „nevstúpiš dva krát do tej istej rieky“. Aké naivné. Aj keď sa zmení obsah, forma ostáva zachovaná.  Voda môže pretiecť korytom, ale koryto, jeho podmienky a základy sa nezmenia. Nemôžeme sa totiž spoliehať na rieku, že sa zmení, nestačí, že pretečie prúd vody a všetko bude iné.

Namiesto toho verím, že do rieky môžeme vstúpiť zmenení my.  A aj kedy okolnosti, za ktorých vchádzame do rovnakého prúdu budú tie isté, prúd nás už nestrhne. Všetko, čím si totiž prechádzame nás pripravuje na plavbu prúdom s menom Život. Všetko je skúsenosť a z každého vnútorného boja vychádzame silnejší.

Aký by bol život bez zmien? Ako plavba riekou, v ktorej poznáme každú vlnu, každý kameň a každú prekážku. Žiadne výzvy, žiadny pocit úspechu. Smutná a prázdna plavba. Preto, ak život pred nás postaví zmenu alebo prekážku, dáva nám vlastne možnosť zvíťaziť.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Zakladateľ siete pre deti milionárov: Tisíc eur je psychologická hranica

Používať ju môže iba ten, čo má na tisíceurové mesačné členské, pozerať sa ale môže každý, hovorí JURAJ IVAN.

PLUS

Kupujúci Japonec? Neexistuje, tvrdia stánkari z vianočných trhov

Strávili sme jeden deň so stánkarmi.

SVET

Rakúski voliči rozhodujú o novej hlave štátu

Rakúšania si vyberajú medzi Norbertom Hoferom a Alexandrom Van der Bellenom.


Už ste čítali?