Plynutie riek

Autor: Silvia Cibulová | 24.2.2015 o 9:52 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  113x

Každý hovorí o nových začiatkoch. Nikto však nepovie s čím sú spojené. Začiatku totiž predchádza koniec. Či už je to vnútorný stav, vyporiadanie sa s určitými záležitosťami, uzavretie nejakej udalosti alebo lúčenie.

Konce a začiatky predstavujú  umenie nechať ísť. Vzdať sa a zbaviť sa nepotrebných vecí, ktoré nás zaťažujú. Uvedomenie si skutočnosti, že človek nie je šťastný, že funguje len z povinnosti alebo zotrvačnosti. Je to umenie zmeny. Môže sa zdať  prehnané nazvať to umením, ale nejde o jednoduchý proces. Nechať za sebou to, čo poznáme, komfort, zaužívané zvyky, či prostredie a začať odznova je často jednoduchšie odložiť. Veď sa nájde lepší čas alebo príležitosť. Prečo začínať na miestach  s ľuďmi, ktorí donedávna neboli súčasťou nášho sveta?

Existencia zmien v živote má svoj význam. Ľudia majú potenciál neustále sa zlepšovať a učiť niečo nové. Ale v známom a stereotypnom prostredí na to nie je priestor, motivácia, ani príležitosť. V komforte človek zlenivie, aj keď môže ísť o komfort nie úplne vyhovujúci. Predsa, ak má človek v živote určité istoty, odkladá veci na neskôr a nevenuje svojim túžbam toľko energie a pozornosti, koľko je v jeho silách. Nebránime tak vlastnému šťastiu alebo príležitostiam? Nezabudli sme riskovať?

Potreba zmeny dozreje v nás na základe vnútorného presvedčenia alebo na základe vonkajších podnetov.

Jedno je isté, na zmenu a nový začiatok, ktorému predchádza koniec, je treba odvahu. Začať od nuly  je totiž neľahká úloha, nie však nemožná.

Priznávam bez mučenia, neverím v pravidlo „nevstúpiš dva krát do tej istej rieky“. Aké naivné. Aj keď sa zmení obsah, forma ostáva zachovaná.  Voda môže pretiecť korytom, ale koryto, jeho podmienky a základy sa nezmenia. Nemôžeme sa totiž spoliehať na rieku, že sa zmení, nestačí, že pretečie prúd vody a všetko bude iné.

Namiesto toho verím, že do rieky môžeme vstúpiť zmenení my.  A aj kedy okolnosti, za ktorých vchádzame do rovnakého prúdu budú tie isté, prúd nás už nestrhne. Všetko, čím si totiž prechádzame nás pripravuje na plavbu prúdom s menom Život. Všetko je skúsenosť a z každého vnútorného boja vychádzame silnejší.

Aký by bol život bez zmien? Ako plavba riekou, v ktorej poznáme každú vlnu, každý kameň a každú prekážku. Žiadne výzvy, žiadny pocit úspechu. Smutná a prázdna plavba. Preto, ak život pred nás postaví zmenu alebo prekážku, dáva nám vlastne možnosť zvíťaziť.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Kotleba vymenil byt za rodinný dom, kúpil ho za stranícke peniaze

Predseda extrémistickej ĽSNS Marian Kotleba pred voľbami vyhlasoval, že do politiky nejde zbohatnúť. Po nich začal zveľaďovať majetok strany, ktorý využíva.

PLUS

Zápchy v Bratislave budú menšie, ak sa úradníci spamätajú

Bratislava chce postaviť nové cesty.


Už ste čítali?