(Ne)istoty

Autor: Silvia Cibulová | 18.4.2015 o 0:03 | Karma článku: 2,83 | Prečítané:  596x

V poslednom období plnom zmien som sa začala zamýšľať nad tým, čo je vlastne v živote isté. Čo pretrvá, nepodlieha vonkajším vplyvom alebo vnútornému prežívaniu?

Viem, vraví sa, že jedinou istotou sú dane a smrť. Aj keď o daniach sa dá polemizovať v súvislosti s daňovými rajmi alebo šikovným páchaním trestnej činnosti. Hľadanie istôt je hnacím motorom a motiváciou pre väčšinu z nás. Nájsť niečo, k čomu by sme sa mohli vracať a cítiť sa bezpečne. Miesto, osoba, práca alebo vzťah. Nosné piliere budúcnosti. Istoty fungujú ako maják. V tme a neistote človek potrebuje záchytný bod a svetlo, ktoré ho dovedie domov.

Ale sú to naozaj istoty? Nezmeniť zamestnanie každých pár rokov ( alebo častejšie), či už z vlastnej vôle alebo na základe rozhodnutia zamestnávateľa je pre mnohých takmer nemožné. Ľudia prichádzajú o prácu každý deň. Vzťahy? Tie majú v mnohých prípadoch kratšiu záručnú dobu, ako bio potraviny. Žiadne poistenie nekryje v týchto prípadoch možnosť „keby niečo“.

A predsa, možné riziká neodrádzajú a úspechu z nájdenia vlastnej životnej istoty dodávajú pocit výnimočnosti. Počas života neprestajne hľadáme istoty, o ktoré sa môžeme oprieť. Investujeme úsilie a snahu do neistého výsledku. Tak trocha ako na burze.  Alebo ako v  hre v kasíne alebo športke. Človek pozná riziká, je si vedomý pravdepodobnosti výhry, vie, že môže viac stratiť ako získať, ale možnosť výhry láka. Veď niekomu sa to z času na čas musí podariť, či už ide o šťastie alebo štatistiku. Ľudia riskujú a veria. Je to hlúposť? Je to nádej? Je to možnosť získať a tá je vždy lákavá.

Keď vychádzame z toho, že nič neostáva rovnaké ( aj napriek snahe), logickým záverom je skutočnosť, že jednou z mála istôt v živote ostáva zmena. Na tú sa dá vždy spoľahnúť. Zmena je vernou spoločníčkou. A zmena znamená rozvoj. Nie nepodmienečne, ale je aspoň základom rozvoja a jeho odrazovým mostíkom. Núti nás učiť sa a zlepšovať sa. Keď človek prichádza o istoty, dostáva možnosť rastu.  

Hľadanie a strácanie istôt zrejme musí ostať v rovnováhe, aby sme namiesto toho, čo sme považovali za spoľahlivú a nemennú súčasť života, našli niečo lepšie.

A  ešte jedna malá istota, ktorá sa mi dnes opäť potvrdila: piatkový poobedný vlak z Bratislavy do Košíc bude vždy preplnený, ja si na môj krátky úsek cesty nekúpim miestenku a budem stáť pri toaletách alebo vo vozni určenom na úschovu bicyklov.  

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Zakladateľ siete pre deti milionárov: Tisíc eur je psychologická hranica

Používať ju môže iba ten, čo má na tisíceurové mesačné členské, pozerať sa ale môže každý, hovorí JURAJ IVAN.

PLUS

Kupujúci Japonec? Neexistuje, tvrdia stánkari z vianočných trhov

Strávili sme jeden deň so stánkarmi.

SVET

Rakúski voliči rozhodujú o novej hlave štátu

Rakúšania si vyberajú medzi Norbertom Hoferom a Alexandrom Van der Bellenom.


Už ste čítali?