Nikdy

Autor: Silvia Cibulová | 26.7.2015 o 20:18 | Karma článku: 3,23 | Prečítané:  807x

Čo sú očakávania a čo už predsudky? Všetci máme určité predstavy o veciach, ľuďoch, udalostiach a od nich sa odvíjajú naše reakcie a správanie a obsah často posudzujeme podľa formy – obalu, vzhľadu, výzoru.

Nevieme , čo sa v ľuďoch skrýva, čo je vnútri a je bláznivé myslieť si, že to dokážeme odhadnúť na základe pohľadu, jedného stretnutia alebo zdania, keďže takéto posudzovanie vychádza z našich vlastných skúseností a životných ciest, ktoré sú odlišné od ciest a udalostí, ktorými si prešli druhí. Často zamietneme určitú možnosť alebo rozhodnutie, nie na základe racionálnej úvahy alebo konkrétneho dôvodu, ale na základe vžitých vzorcov správania. Súdy dokážeme vyniesť prekvapivo rýchlo. Bez vcítenia sa do situácie, motivácie, či okolností tých, ktorých súdime.

Nikdy by som ne... Nikdy a (na)vždy sú veľmi zradné slová. Príliš definitívne pre svet plný zmien. A pritom ich používame tak často ako prísľuby nemennosti.  Sami si takýmito výrokmi určujeme hranice nášho konania alebo rozhodovania. V živote sa ocitáme v rozličných situáciách, v rôznom rozpoložení, po rôznorodých skúsenostiach, na ktorých staviame vlastné rozhodnutia. To, čo je v jednom okamihu, resp., období automatickou a samozrejmou voľbou alebo čo na druhej strane ihneď odmietame, sa môže po čase úplne obrátiť. Staviame si tak  múry okolo svojho života, ktoré nám bránia vidieť ďalej.

Pravdaže, je dôležité mať vlastný názor, zásady a postoje a stáť si za nimi. To nás robí jedinečnými. Ale treba ich odlíšiť od zaslepenosti a obmedzenosti, aby sme v živote neprišli o krásne, inšpiratívne a nezabudnuteľné okamihy a naše dni sa nepremenili na klišé, na mechanicky sa opakujúce odpovede, činnosti, či rozhodnutia v známom prostredí, ktoré je síce bezpečné, ale neposkytuje dostatočnú stimuláciu tvorivosti a pestrosti života. Napokon zanechá len prázdnotu a nespokojnosť.

Niekedy stačí málo a deň naberie úplne iný smer.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Žitňanská: Dlžoby už bránia ľuďom zamestnať sa

Dať druhú šancu zadlženým je v slušnej demokratickej krajine štandardom, myslí si ministerka spravodlivosti (rozhovor).

ŠPORT

Šokoval gestom, hrá sebecky. Ronaldo nadáva spoluhráčom

V španielskej lige dal iba dva góly.

KOMENTÁRE

Fico chce nasadiť Smeru ľudskú tvár. Pre ľudí, či pre svojich?

V štáte, kde páchatelia unikajú pred trestom a politici pre zodpovednosťou?


Už ste čítali?