Cesta späť

Autor: Silvia Cibulová | 27.7.2015 o 21:06 | Karma článku: 2,11 | Prečítané:  324x

Cesta späť je vždy kratšia.  Aspoň tak sa to hovorí. Pri hlbšom zamyslení prichádzam na to, že je to jedno z  tých klišé, ktoré ukrývajú kus pravdy, ak ich človek neberie len ako prázdne slová bez zmyslu.

Hlavným dôvodom tohto fyzikálno-psychologického úkazu bude zrejme skutočnosť, že  to, čo sme mali pred sebou, je na spiatočnej ceste za nami. Nemyslím geograficky, a taktiež nejde o vzdialenosť, ale udalosti. To, čo je vnútri. Od toho totiž závisí prežívanie a vnímanie. Malý zákon relativity.

Pre Remarqua bola Cesta späť plná očakávaní zakončená prekvapením a uvedomením si zmeny. Čas premýšľania, zhodnotenia. Na každej spiatočnej ceste sme iní, ako na jej začiatku.  Pod váhou skúseností je krok ľahší.  Zrazu je jasné, čo je dôležité a na čom vôbec nezáleží. Ako keď z okna vlaku pozorujeme krajinu, stromy lemujúce okraj trate a tie sa zlievajú v jednu nevýraznú masu. Stačí trocha spomaliť a zrazu, v tej záplave ostrých obrazov, si oči nájdu krásu. Dôležitý, podstatný bod, ktorý upúta. Skúsenosti nás totiž učia rozhodovať sa, vyberať, zvažovať.

Cesta a cesta späť predstavujú opačné póly. Súvisiace protiklady. Nesúvislý celok, kde jedna časť nemusí bezprostredne nadväzovať na druhú. V odchode je dobrodružstvo, v návrate romantika  a v obe spája skúsenosť. Obe môžu byť krásne a lákavé.  Čím viac si ich človek vychutná, tým bude ľahšie uložiť si ich do pamäte – spomienky, poznatky, pocity.

Cesta späť je známy smer, keď nohy kráčajú po pamäti, ale nie je to vždy cesta do známeho prostredia pretože aj návrat môže prekvapiť. Užívajme si preto každý malý návrat, keď sme o čosi múdrejší.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Zakladateľ siete pre deti milionárov: Tisíc eur je psychologická hranica

Používať ju môže iba ten, čo má na tisíceurové mesačné členské, pozerať sa ale môže každý, hovorí JURAJ IVAN.

PLUS

Kupujúci Japonec? Neexistuje, tvrdia stánkari z vianočných trhov

Strávili sme jeden deň so stánkarmi.

SVET

Rakúski voliči rozhodujú o novej hlave štátu

Rakúšania si vyberajú medzi Norbertom Hoferom a Alexandrom Van der Bellenom.


Už ste čítali?